Środowisko 16 grudnia 2021

EKO GMINA - Pomóc można na wiele sposobów

EKO GMINA - Pomóc można na wiele sposobów

Nadeszły pierwsze mroźne dni i chociaż niektórzy ludzie nie zwracają na to uwagi, to inni już tęsknią za latem. W biegu codziennych obowiązków, spraw oraz świątecznych przygotowań warto na chwilę zatrzymać się, rozejrzeć dookoła i pomyśleć o słabszych mieszkańcach Ziemi, którzy wymagają wsparcia ze strony człowieka. Dawniej w okresie jesienno-zimowym zawieszona na drzewie słonina czy też karmnik stanowiły widok powszedni. Dziś zapominamy o tym przyjaznym geście. W jaki zatem sposób możemy zimą wspierać zwierzęta, szczególnie te wolno żyjące? Podpowiadamy:
- karmnik i wiszące mieszanki ziaren – powinny być umieszczone w miejscu niedostępnym dla kotów, osłoniętym od wiatru, deszczu i śniegu, w pobliżu drew oraz krzewów, daleko od dużych okien. Należy dbać o czystość karmnika i regularnie uzupełniać pożywienie. Ptakom można podać do jedzenia m.in. słoninę, słonecznik (niesolony), proso, owies, płatki owsiane, przekrojone jabłka, orzechy włoskie. Należy unikać chleba, ponieważ szkodzi ptakom z uwagi na zawartą w nim sól i szybkie pokrywanie się pleśnią.
- ptaki wodne należy dokarmiać tylko zimą, podczas mrozów, gdy zbiornik wodny pokryje lód,
- opadające z drzew liście warto pozostawić na zimę – tworzą naturalną ściółkę, nawóz organiczny, który zasila rośliny w składniki odżywcze i wspiera witalność ekosystemu. Ponadto opadłe liście dają schronienie oraz pokarm owadom, pajęczakom, gryzoniom, jeżom, ptakom (drozdy, strzyżyki). Chronią glebę oraz rośliny przed nadmiernym wychłodzeniem i przesuszeniem.
- domki dla owadów – pomagają pożytecznym owadom przetrwać m.in. chłodniejsze dni.
Pamiętajmy, że małych mieszkańców Ziemi trzeba wspierać odpowiedzialnie. Rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować aż do wiosny. W przeciwnym razie można zaszkodzić chociażby skrzydlatym przyjaciołom. A w jaki sposób Państwo wspierają ptaki, owady i zwierzęta? Zapraszamy do umieszczania odpowiedzi i zdjęć w komentarzach.
#EKOGMINAKROBIA

Nasz profil YouTube Projekty Unijne fundusz czyste powietrze pzgomaz