Środowisko 03 stycznia 2022

EKO GMINA: Jaki dym wydobywa się komina w Twoim domu?

EKO GMINA: Jaki dym wydobywa się komina w Twoim domu?

Każdego roku sezonowi grzewczemu towarzyszy nieodzownie nieprzyjemny widok dymu unoszącego się nad budynkami. Chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania niestety często przekłada się na niską jakość opału. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie można ukryć tego, co jest spalane w piecu. Dym unoszący się z komina wskazuje na rodzaj, jakość spalanych materiałów oraz sposób rozpalania i utrzymywania paleniska. I tak na przykład:
- dym niejednolity (np. koloru pomarańczowego) – wskazuje na spalanie odpadów różnego pochodzenia, śmieci, np. plastik, obierki, odzież.
- czarny, gęsty dym najczęściej sugeruje, że jego właściciel spala odpady, opał złej jakości (np. węgiel, mokre drewno) bądź też niewłaściwie użytkuje urządzenie grzewcze,
- żółty lub brunatny świadczy o spalaniu bardzo słabej jakości opału lub węglopochodnego.
- ciemnoszary dym – wskazuje zazwyczaj na gorszą jakość opał (np. wilgotne drewno).
- przezroczysty, przypominający parę, biały i lekki jest względnie bezpieczny i przyjazny dla otoczenia. Może on potwierdzać prawidłowy proces rozpalania oraz spalania. Delikatny dym wydobywa się z kominów, gdzie źródłem ciepła jest piec gazowy lub spalane jest suche drewno bądź węgiel dobrej jakości (np. ekogroszek).
- biały, ale bardzo gęsty dym może świadczyć o pożarze sadzy w przewodach kominowych.
Budując dom lub przeprowadzając modernizację już zamieszkałego warto zdecydować się na przyjazne środowisku rozwiązania, oparte na alternatywnych źródłach energii np. pompy ciepła, piece na biomasę, wykorzystanie energii słonecznej. W przypadku tradycyjnych kotłów warto wybierać węgiel o grubszych ziarnach, drewno właściwie wysuszone, a także odpowiednio rozpalać palenisko oraz dobrze dobierać porcje dosypywanego opału – stosownie do ilości żaru na ruszcie. Należy zwrócić uwagę na to, że obraz to nie wszystko. Spalanie w piecach materiałów niedozwolonych lub paliwa niskiej jakości przekłada się również na rozprzestrzenianie się nieprzyjemnego zapachu. Wydobywające się z kominów substancje mają ogromny wpływ na jakość powietrza, dlatego dbajmy o powietrze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
#EKOGMINAKROBIA

Nasz profil YouTube Projekty Unijne fundusz czyste powietrze pzgomaz