Kalendarz 1 maja 2020

Epidemia nie zwalnia nas z obowiązku pamięci...

Data rozpoczęcia: 2020-05-01 8:00
Data zakończenia: 2020-05-08 14:00

Epidemia nie zwalnia nas z obowiązku pamięci...

Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju bardzo ogranicza możliwość organizacji wielu wydarzeń, w tym uroczystości patriotycznych. Samorząd Gminy Krobia nie rezygnuje z nich jednak całkowicie, ale zmienia ich formułę by mimo wszystko, chociażby w symboliczny sposób, zadbać o pamięć o ważnych dla kraju i naszej małej Ojczyzny wydarzeniach historycznych.

3 maja 2020 r., w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 8: 00, w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Krobi odbędzie się Msza św. w intencji Ojczyzny. Przypominamy w tym miejscu, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnątrz krobskiej świątyni przebywać mogą w tym samym czasie 63 osoby (nie licząc osób sprawujących posługę), stąd alternatywą do osobistego uczestnictwa we Mszy św. będzie śledzenie jej transmisji za pośrednictwem strony internetowej krobskiej parafii. Biorąc pod uwagę powyższe, w kościele pojawi się tylko jeden poczet sztandarowy, reprezentujący wszystkie inne poczty organizacji społecznych i zawodowych, które każdego roku uczestniczyły we Mszy św. z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Również dalsza część obchodów tego wyjątkowego święta odbędzie się bez udziału pocztów sztandarowych, uczniów, delegacji organizacji społecznych i zawodowych, harcerzy, orkiestry oraz pozostałych mieszkańców gminy. Ze względów bezpieczeństwa, pod pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanie w 1939 r. mieszkańców Krobi i okolic, wiązankę kwiatów złożą w imieniu mieszkańców przedstawiciele gminnego samorządu. Delegacje, bądź osoby pragnące upamiętnić wszystkich, którzy na przestrzeni wieków walczyli w obronie wartości ujętych w Konstytucji 3 Maja, będą mogły złożyć wiązanki kwiatów w dowolnym momencie dnia.

Podobne rozwiązanie przyjęto na 8 maja, kiedy to obchodzić będziemy w naszym kraju Narodowy Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zakończenie II wojny światowej. Również i tego dnia (o godz. 12:00) delegacja gminnego samorządu złoży w imieniu wszystkich mieszkańców gminy okolicznościowy wieniec, zaś pozostałe osoby i delegacje będą mogły uczynić to w dowolnym momencie dnia.

Pomimo, iż tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja czy Narodowego Dnia Zwycięstwa będą miały o wiele skromniejszy niż w latach poprzednich przebieg, wszystkich Państwa zachęcamy do upamiętnienia tych wydarzeń na swój sposób. Nie zapomnijmy o wywieszeniu w naszych domostwach biało-czerwonych flag, co warto uczynić przed 2 maja, kiedy to obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.