Aktualności 17 stycznia 2019

Nowoczesny sprzęt podarowany przez WOŚP trafił do gostyńskiego szpitala. Będzie ratował dzieci.

Nowoczesny sprzęt podarowany przez WOŚP trafił do gostyńskiego szpitala. Będzie ratował dzieci.

Jak informuje szef powiatowego gostyńskiego Sztabu WOŚP przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu Mirosław Sobkowiak: „Do szpitala w Gostyniu trafił kolejny nowoczesny i wysokiej jakości sprzęt od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozyskanie go wcale nie było taką łatwą sprawą. Po poprzednim finale Sztab WOŚP w Gostyniu złożył wniosek do Fundacji WOŚP, przygotowany wspólnie z lekarzami pediatrami z gostyńskiego szpitala, wskazujący najpilniejsze potrzeby sprzętowe”. W odpowiedzi, pod koniec ubiegłego roku, do gostyńskiego szpitala trafiły trzy nowoczesne urządzenia o wartości ponad 250 tys. zł". Urządzeniami tymi są kompaktowy, multidyscyplinarny ultrasonograf USG (Samsung HS40) z głowicami do diagnostyki noworodków i dzieci oraz dwa stanowiska do resuscytacji noworodków Resuscitaire (urządzenia dzięki efektywnej terapii cieplnej oraz zestawie wbudowanych urządzeń resuscytacyjnych tworzą ergonomiczne stanowisko oceny poporodowej oraz resuscytacji noworodka). W komplecie z przekazanym sprzętem znalazły się jeszcze bezpłatne wyjazdowe specjalistyczne szkolenia WOŚP dla lekarzy ratujących życie i zdrowie dzieci.

Warto przypomnieć, że przez 27 lat grania Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prawie corocznie przekazuje gostyńskiemu szpitalowi sprzęt do ratowania zdrowia i życia noworodków oraz wspierający osoby starsze. Wartość pozyskanych ponad 60 zestawów sprzętu medycznego to już ponad milion dwieście tysięcy zł! Korzystają z nich w SP ZOZ: Oddział Dziecięcy, Oddział Chirurgii Dziecięcej, Oddział Noworodków, Dział Pomocy Doraźnej i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Kolejne miliony to środki na realizację bezpłatnych programów medycznych, z których korzystają również mieszkańcy powiatu gostyńskiego, głównie dzieci. Fundacja WOŚP finansuje bowiem: Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków, Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować". Do 2008 roku prowadzony był także Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą, w ramach, którego WOŚP kupowała pompy insulinowe, dające dzieciom szansę na aktywne i prostsze życie z cukrzycą. Obecnie nadal o pompę insulinową mogą starać się jednak rodzice dzieci, które z jakichś przyczyn nie otrzymały jej od NFZ, a istnieje jednoznaczne wskazanie do terapii pompowej.

Przez ponad 27 lat działalności WOŚP udało się zakupić kilkadziesiąt tysięcy nowoczesnych urządzeń medycznych za ponad miliard PLN, które pracują w szpitalach w całej Polsce. Statystycznie każdego dnia do polskiego szpitala trafiają 4 urządzenia kupione przez WOŚP. Mirosław Sobkowiak szef Powiatowego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu dodaje: „Ta stała pomoc Fundacji WOŚP dla gostyńskiego szpitala to m.in. efekt bardzo aktywnego uczestnictwa mieszkańców, instytucji i firm powiatu gostyńskiego w corocznych finałach WOŚP. Za to bycie razem przez tyle lat dziękuję w imieniu całego sztabu wszystkim mieszkańcom powiatu gostyńskiego. Dziękuję za to, że ofiarujecie nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim swoje serca i wsparcie dla idei pomocy najmłodszym i najstarszym! W związku z rezygnacją Jurka Owsiaka z kierowania Fundacją WOŚP Miorosław Sobkowiak dodaje: „Jerzy Owsiak wymyślił Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - dzieło, które czyni dobro i łączy Polaków w pomaganiu najsłabszym, w radości, życzliwości i wzajemnym szacunku. Jest jej twórcą, dyrygentem, osobą, która ją pozytywnie nakręca. To dla mnie trudny moment, kiedy usłyszałem, że Jurek rezygnuje. Choć nie zgadzam się z tą decyzją, muszę powiedzieć, że ją rozumiem. Doszło do tragedii, a na scenie WOŚP zamordowany został wolontariusz i Prezydent Gdańska zarazem - Paweł Adamowicz. I choć Jerzy Owsiak w żaden sposób za to nie odpowiada, zachował się tak, jak mówią standardy, czyli zrezygnował. Na to naprawdę mało kogo stać. Ale nie tylko dlatego Jurek jest dla mnie uosobieniem wielu najważniejszych wartości. Jurek co prawda, jak zapowiedział, będzie dalej grał z orkiestrą, choć nie będzie już jej prezesem i nie będzie podejmował decyzji. Jego osobowości, energii i zapału może nam brakować. Liczę na to, że Jurek Owsiak zmieni decyzję, ale znam Jurka od 27 lat osobiście i obawiam się, że może się to nie wydarzyć.”Opublikował: Maciej Smektała kontakt: maciej@krobia.pl ostatnia zmiana: 2019-01-17 21:42:26