Projekty 06 czerwca 2024

Projekt: „Organizacja zajęć edukacyjnych i festynu ekologicznego dla mieszkańców Gminy Krobia”

Projekt:  „Organizacja zajęć edukacyjnych i festynu ekologicznego dla mieszkańców Gminy Krobia”

29 maja 2024 roku odbył się finał realizowanego przez Gminę Krobia projektu „Organizacja zajęć edukacyjnych i festynu ekologicznego dla mieszkańców Gminy Krobia”. Festyn ekologiczny stał się inspirującym wydarzeniem, które pozwoliło aktywnie uczestniczyć w edukacji środowiskowej dzieciom z klas 1-3 szkoły podstawowej w Krobi. Podczas tego radosnego dnia uczniowie mieli okazję odwiedzić ze swoimi nauczycielami pięć rozmieszczonych w Krobi interaktywnych stacji, gdzie mogli poznać ważne zagadnienia z zakresu ochrony środowiska. W wydarzeniu brało udział 10 klas liczących łącznie 225 dzieci.

Na pierwszej stacji, zlokalizowanej w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym "KROB-KULT", młodzi uczestnicy zgłębiali tajniki segregacji śmieci, ucząc się, jak prawidłowo sortować odpady i dlaczego jest to takie ważne dla naszej planety. Program dla dzieci w tym miejscu przygotowały przedstawicielki Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, zajmującego się gospodarką odpadami z terenu naszej gminy.

Druga stacja (budynek „Małego Kopernika” przy szkole) zawierała wystawę wykonanych przez uczniów na wcześniejszych zajęciach prac. Była to również okazja do podsumowania tego, czego nauczyli się w trakcie zajęć w Lokalnym Centrum Popularyzacji Nauki, Edukacji i Innowacji w Krobi. Wszystkie klasy mogły zobaczyć prace swoje oraz swoich kolegów, wykonane przy użyciu materiałów przeznaczonych do utylizacji. Znalazły się tam więc roboty, torby ekologiczne, a nawet makieta ekologicznego osiedla. Jej wykonanie pozwoliło uczestnikom zrozumieć, co stanowi o tym, że osiedle możemy nazwać ekologicznym. Na miejscu wyświetlane były również krótkie filmiki instruktarzowe na temat dbałości o powietrze i czystość wód.

Do trzeciej i czwartej stacji uczniowie przeszli na Wyspę Kasztelańską. Pan Witold Szpurka, Prezes Koła Łowieckiego „Łowca” z Krobi, ugościł każdą z klas w siedzibie Koła w piwnicach budynku na Wyspie i opowiadał dzieciom o zwierzętach dziko żyjących w okolicznych lasach i ich roli w ekosystemie, a także o pracy myśliwych i ich roli w utrzymaniu w odpowiedniej kondycji populacji zwierząt gatunków łownych, rozumianej jako optymalna liczba zwierząt występujących na danym terenie. Na zlokalizowanej w sąsiednim budynku „Małego Kopernika” na Wyspie czwartej stacji uczniowie sprawdzili całą swoją wiedzę, wypełniając przygotowany wcześniej ekotest. Tutaj też mogli odpocząć i pobawić się na wodnym placu zabaw, skorzystać z bufetu owocowego który nie tylko zachęcał do zdrowego odżywiania się, ale również stanowił doskonałą okazję do krótkich rozmów na temat zrównoważonej produkcji żywności i jej wpływu na środowisko.

Ostatnia stacja czekała na uczniów w parku im. Jana Pawła II. Na tamtejszej ścieżce edukacyjnej nadszedł czas na zdobycie wiedzy na temat różnych gatunków drzew oraz tego, jak ważne w mieście są tereny zielone, zapewniające mieszkańcom  możliwości spędzenia czasu wolnego w towarzystwie natury. Nie pominięto także kwestii roli drzew w produkcji tlenu. Dzieci mogły również dowiedzieć się, czym są pomniki przyrody oraz zobaczyć ich przykłady w miejscowym parku.

Festyn jak i cały projekt, którego był on częścią przyczyniły się do budowania w uczniach postawy szacunku dla przyrody, podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska we własnym otoczeniu, zdobycia i poszerzenia wiedzy z zakresu

edukacji ekologicznej czy też zapoznania ze skutkami niewłaściwego gospodarowania człowieka na Ziemi. Była to też okazja do zabawy i interakcji z rówieśnikami, co jest niezbędne dla rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci biorących udział w projekcie. Inicjatywy takie jak ta odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu świadomości ekologicznej u najmłodszych, co ma nieocenione znaczenie dla przyszłości naszej planety.

Wszyscy uczniowie oraz opiekunowie w ramach uczestnictwa w projekcie otrzymali upominek w postaci małej doniczki z nasionami słonecznika, dzięki czemu wspólnie z rodziną będą mogli nauczyć się pielęgnować roślin.

Projekt został sfinansowany w ramach naboru Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” Część 2)- Fundusz Ekologii ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 8 000,00 zł.

Nasz profil YouTube Projekty Unijne fundusz czyste powietrze pzgomaz