Komunikaty 28 sierpnia 2023

Z wizytą u węgierskich bratanków

Z wizytą u węgierskich bratanków

W dniach 20-23 sierpnia 2023 roku przedstawiciele gminy Krobia, zaproszeni przez węgierskich przyjaciół, wybrali się na wizytę studyjną do Révfülöp. Krobska delegacja z Bumistrzem Krobi Łukaszem Kubiakiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Krobi Mariuszem Dudą na czele, którym towarzyszyło m.in. trzech delegatów Gminnej Rady Seniorów w Krobi oraz 12-osobowa grupa Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa, wzięła udział w jednym z najważniejszych lokalnych wydarzeń jakimi są podniosłe obchody Dnia Świętego Stefana, pierwszego koronowanego władcy Węgier i założyciela państwa, połączonego z obchodami Święta Nowego Chleba. W uroczystości tej udział wziął także węgierski minister rozwoju regionalnego Tibor Navracsics. Burmistrz Krobi, u boku wspomnianego ministra oraz burmistrza Révfülöp Kondora Gézy, wygłosił uroczystą przemowę na plenerowej scenie miejskiej, podkreślając, iż Święto Nowego Chleba jest także bliskie mieszkańcom Krobi, a powodów do wspólnego świętowania i dołożenia wszelkich starań, aby nigdy na stole nie zabrakło nam wszystkim chleba jest coraz więcej.

Lokalną uroczystość, w ramach programu trwającego wydarzenia kulturalnego „Veszprém – kulturalna stolica Europy 2023” (Révfülöp położone jest w powiecie Tapolca w komitacie Veszprém – przyp.), uświetnił też występ Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. Ich zdobione stroje, muzyka, tańce i przyśpiewki biskupiańskie wzbudziły spore zainteresowanie i ciekawość wśród uczestników wydarzenia, gromko oklaskujących występujących. Występ Zespołu był także transmitowany na żywo przez główny kanał ogólnopaństwowej węgierskiej telewizji przez obecną na miejscu ekipę telewizyjną, co przyczyniło się do promocji mikroregionu Biskupizny i Gminy Krobia nie tylko lokalnie w Révfülöp, ale i na terenie całych Węgier.

Spotkanie w Révfülöp było też okazją do rozpoczęcia rozmów na temat  przyszłorocznych planów obu samorządów w zakresie dalszej współpracy, w tym wspólnie realizowanych projektów z wykorzystanie zewnętrznych źródeł finansowania. Sposobność do ich kontynuacji pojawi się już niebawem, gdyż delegacja z Révfülöp złoży rewizytę w Krobi w dniach 8-11 września br. i weźmie udział w tegorocznej edycji Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie.

Przypomnijmy, że współpraca między Gminą Krobia a węgierską Gminą Révfülöp rozpoczęła się wraz z podpisaniem przez oba samorządy umowy partnerskiej, co miało miejsce we wrześniu 2017 roku podczas ówczesnej edycji Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie. Od tamtej pory, a więc już od sześciu lat, ta międzynarodowa wzajemna relacja rozwija się wielokierunkowo, głównie jednak opiera się na współpracy w obszarach edukacji, kultury, sportu, polityki społecznej i turystyki.

Nasz profil YouTube Projekty Unijne fundusz czyste powietrze pzgomaz